Priehrštie zaujímavostí o amfiteátri vo Východnej
Symbolické kľúče odovzdajú stavbári ministrovi a starostovi v prvý festivalový večer
(Východná, 3. júla 2008, Anton Oberhauser) – O niekoľko hodín sa pod Kriváňom rozozvučia hlasy a tóny najvýznamnejších folklórnych slávností na Slovensku. V prvý večer 54. ročníka festivalu, v piatok 4. júla, si z rúk generálneho riaditeľa Inžinierskych stavieb Jaroslava JARÁBEKA prevezmú symbolické kľúče od amfiteátra minister kultúry Marek MAĎARIČ a starosta Východnej Pavel KRUPA. Stavba, ktorá predstavuje silný podnet pre uchovanie jedinečných tradícií aj v tejto modernej dobe, je konečne hotová.
Prvá veľká
- Ide o unikát - prvú veľkú stavbu modernej drevenej architektúry na Slovensku, zameranú najmä na kultúrne a spoločenské využitie.
- „Nespomínam si, že by niekto na Slovensku po roku 1989 vybudoval podobnú stavbu - prevažne z dreva, pričom nejde o hotel či súkromné obydlie, ale vyslovene kultúrny stánok, ktorého hodnota pre región a Slovensko sa nedá vyjadriť nijakými peniazmi. Máme k tejto stavbe osobitný vzťah, veď na Liptove pôsobíme desaťročia,“ uvádza Ing. J. Jarábek, MBA, generálny riaditeľ a predseda predstavenstva Inžinierskych stavieb, hlavného stavebného dodávateľa areálu.
- Celkové náklady stavby dosiahli vyše 83,5 milióna korún, podstatná časť prišla z fondov EÚ, piatimi percentami prispela obec.
- Podľa starostu Východnej Mgr. Pavla Krupu poslúži stánok i na rôzne ďalšie podujatia – poľovnícke či ovčiarske nedele, stretnutia rodákov alebo koncerty rockovej hudby
- V areáli amfiteátra stavbári zhotovili aj kongresové centrum pre približne 50 účastníkov.
Dielo architekta - rodáka
- Nedávno dokončená 28 metrov vysoká veža s vyhliadkovou plošinou, tzv. májka, ponúka krásny pohľad na okolie. Autor architektonického návrhu areálu, rodák z Liptova Ing. arch. Igor Karkošiak, sa pri nej nechal inšpirovať slovenskými drevenými zvoničkami a požiarnymi vežami, aké nájdete napríklad vo Vlkolínci, zapísanom do svetového zoznamu prírodného a kultúrneho dedičstva UNESCO.
Paradox a technické finesy
- Paradoxne, hoci sa projekt realizoval približne dva roky po veternej kalamite vo Vysokých Tatrách, pri ktorej boli pováľané milióny kubických metrov drevnej hmoty, stavitelia mali problém zohnať drevo na stavbu amfiteátra. Napokon ho získali z urbáru v Liptovskej Tepličke.
- Stavbári zužitkovali 1 050 m3 reziva, čo zodpovedá približne 21 klasickým dreveniciam s obytnou plochou 80 m2. Pre zaujímavosť, v oravskej obci Podbiel je 64 dreveníc, z toho 28 v jednom rade tvorí vzácnu stavebnú pamiatku zvanú Borová raľa.
- Výstavba do značnej miery čerpala zo stavebnej techniky uplatňovanej v našej ľudovej architetúre. Napríklad drevené zrubové steny sú v rohoch spájané tzv. rybinovým spojom, ktorý je typickým pri zrubových stavbách len na území bývalého Česko-Slovenska. Pri stavbe sa však uplatnili i oceľové priehradové stĺpy, drevené priehradové väzníky a železobetónové konštrukcie.
Areál pre 7 800 divákov
- V reaáli nového amfiteátra vo Východnej použili 7 500 m3 zeminy, 2 100 m3 betónu, 6 000 m2 drevených šindľov. Riešená plocha zaberá 43 482 m2 a oficiálna kapacita areálu je 7 800 divákov.
- Stavalo sa 29 mesiacov – od augusta 2005 do decembra 2007. Dokončovacie práce prebiehali ešte tohto roku.
- Inžinierske stavby, a. s., ktoré vznikli v roku 1951, vybudovali väčšiu časť diaľnice na Hornom Liptove. V súčasnosti dokončujú úsek diaľnice D1 Važec – Mengusovce. V roku 2004 sa majoritným akcionárom spoločnosti stala medzinárodná stavebná skupina COLAS so sídlom vo Francúzsku.
Kontakt:
Ing. Pavol Peško, Inžinierske stavby Košice
055 / 633 94 55, 0904 703 408, marketing@inzinierske-stavby.sk
Mgr. Anton Oberhauser, Communication House Košice
055 / 623 00 70, 0911 291 255, aoberhauser@communicationhouse.sk