681 tanečníkov vytvorilo špirálu dlhú 626 m

Vedúci choreograf Vlado Urban sa tohto roku inšpiroval Spišom. Košice zažili už zemplínsky, abovský a šarišský kruhový tanec. Ostáva už len jeden historický región východného Slovenska – Gemer.
Veľká tancovačka v kruhoch otvorila 37. ročník medzinárodného folklórneho festivalu Cassovia Folkfest, na ktorý prišiel aj súbor Djerdan zo Srbska a Crisana z Rumunska. Nechýbal ani Seiči Okubo a jeho manželka Hiroko z Japonska, vedúci tamojšieho FS Krásna Hôrka, ktorý v Tokiu existuje od roku 1993. Aj ani zatancovali karičku.
Účastníci zažili školu tanca Jána a Petra Vajdu, vedúcich FS Borievka – finalistu súťaže Zem spieva. Uvideli tiež prehliadku krojov Ako sa nevesty obliekali v podaní FS Kadlubek z Valalík. Mnohí sa zapojili do súťaže o Naj účes a Naj kalap. Účasť bola bezplatná. Každý dostal grátis stuhu od partnera podujatia – Syrárne Bel Slovensko – výrobcu syra Karička.



FS Crisana z Rumunska Nevesti z Valalik Folkloristi z Japonska
Karička odštartovala v rámci Európskeho hlavného mesta kultúry 2013. Úspešne pokračovala aj v rokoch 2014 Obrovskou karičkou, 2015 Karičkou – tancom priateľov, 2016 Veselou Karičkou a v 2017 Jubilejnou karičkou. Za šesť rokov takmer 5 000 ľudí na Hlavnej spoločne vytvorilo päť ustanovujúcich slovenských rekordov a možno k nim pribudne aj pokus z tohto roku, potvrdiť to ale ešte musia Slovenské rekordy.
Ideovým tvorcom a spoluorganizátorom Karičky na košickej Hlavnej je 22-ročná košická agentúra Communication House a odborným garantom Dom ľudového tanca Vlada Urbana.
Katarína Čániová
Communication House - based in Košice, it is the first public relations agency in Slovakia outside Bratislava, founded in 1996.