Vianoce s unikátnymi folklórnymi mandalami a ich príbehmi
Folklórne mandaly Slovenska - tak to tu ešte nebolo! A to podľa pôvodných vzorov textílií z 25-tich kultúrnych regiónov Slovenska - vrátane ich mapy. Autorky Mgr. Art Elena Čániová a PaedDr. Katarína Eva Čániová na niektorých listoch použili pôvodné kruhové kompozície staré viac ako 200 rokov a iné zase vytvorili hravým kombinovaním a násobením originálnych plošných vzorov. Dostali názov Čarokruhy III a stále sú jedinečnými knižkami svojho druhu na Slovensku, aj keď prvý a druhý diel vyšiel pred štyrmi rokmi a v súčasnosti je takmer vypredaný.„Pri treťom diele sa nám veľmi dobre spolupracovalo s etnologičkou Východoslovenského múzea v Košiciach Mgr. Ľudmilou Mitrovou (na foto hore). Vďaka jej bádaniu sme sa zoznámili aj so zaujímavými príbehmi viažúcimi sa k originálnym textíliám.
Napríklad mandala zo Šariša, ktorú vytvorila dcéra, vznikla z motívu na svadobnom čepci zhotovenom ťahanovským krajčírom Jánom Tresom v roku 1885. A vôbec nejde o omyl. Ťahanovce, terajšia časť Košíc, patrila vtedy do Šarišskej župy.
Alebo dcéra umne využila motív z modrotlačovej šatky z prelomu 19. a 20. storočia, ktorú kúpil na trhu vtedajší riaditeľ Jozef Polák, neskôr spolupracovník Židovského ústredného múzea v Prahe,” vyberá zo zaujímavosti Katarína, spoluautorka a riaditeľka košického vydavateľstva a PR agentúry Communication House.
Čarokruhy majú podobu antistresových omaľovánok vhodných pre deti aj dospelých. Na veľmi kvalitnom hrubom papieri, ktorý je vhodný aj pre fixky a vodové farby. Pri hravej práci nielenže prinášajú radosť z vlastnej tvorby, ale aj mocný a zároveň príjemný pocit spojenia s tradíciou.
A ako vznikla myšlienka Čarokruhov? Hovorí opäť Katarína Eva Čániová
„Vnímam, že kolo má od nepamäti magickú silu. Je bez začiatku a konca. Vyjadruje pokoj aj dynamiku. Úplnosť i večnosť. Inšpirovalo nás podujatie Karička na Hlavnej – Tancujúce mesto Košice, ktoré naša agentúra vytvorila počas roka 2013, keď sa Košice stali Hlavným európskym mestom kultúry. Veľké tancovanie otvárajúce Cassovia Folkfest má už osem ročníkov a dovedna vyše 7000 účastníkov, a práve nadšenie ľudí spojiť sa do kruhu bol tým inšpiračným momentom. A aká symbolika! Vždy pri tom bol nápomocný aj výrobca syra Karička - Syráreň Bel Slovensko.”
Krst nových Čarokruhov III. vo Východoslovenskom múzeu v Košiciach bol súčasťou bohatého programu na Luciu. Nakuknite cez video televízie telKE do folklórneho okienka - TU.
Projekt Čarokruhy III je spolufinancovaný Košickým samosprávnym krajom, autorky spolupracovali s VSM v Košiciach, Domom ľudového tanca Vlada Urbana ako aj s múzeami na Slovensku.
Communication House - sídli v Košiciach a je prvou mimobratislavskou PR agentúrou na Slovensku založenou v roku 1996.